Dr. Çiğdem Öner

Öğretim Üyesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Eğitim Danışmanı
Bütünsel Sağlık ve Esenlik Danışmanı
E-RYT 500 & RPYT 65617 Yoga ve Hamile Yogası Eğitmeni
CYT 29362 Yoga Terapist

 

Sankt Georg Avusturya Kız Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimlerini İstanbul Üniversitesi’nde İktisat ve Felsefe alanlarında aldı. Pedagojik formasyon eğitimini İstanbul Üniversitesi H.A.Y.E.F.’nde Felsefe alanında  tamamladı. Halen İstanbul Üniversitesi AUZEF’de Sosyoloji Lisans Programı 4. Sınıf öğrencisidir.

İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik Bölümü Yüksek Lisans Programı’ndan “Bir İşletmecilik Sistemi Olarak Franchise İlişkisinin İncelenmesi” konulu tez çalışması ile mezun oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi SBE Psikoloji Anabilim Dalı Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nden “Yoga Yapan Yetişkinlerde Benlik Saygısı, Kendini Kabul ve Kendini Gerçekleştirme Arasındaki İlişkisinin İncelenmesi” konulu çalışması ile yüksek lisans derecesi aldı.

Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Spor Yönetim Bilimleri Bölümü’ndeki doktora eğitimini “Yoganın Kadın Sporcular İle İşkadınlarında Psikolojik Esenlik Düzeyine Etkisinin İncelenmesi” konulu tezi ile tamamladı.

KARİYER

Anadolu Sigorta, Milliyet Gazetecilik ve Türkiye İş Bankası A.Ş.’de çalıştı. Marmara Üniversitesi BESYO’da Davranış Bilimleri ve Duygusal Zeka dersleri verdi. Farklı kültür, spor ve yoga merkezlerinin yanı sıra Yoga ve Sağlık Dergisi’nde görev aldı. Temmuz 2011’de Yogasya Sağlık ve Spor Hizmetleri Eğitim Danışmanlık firmasını kurdu.

İstanbul Aydın üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Halen İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkan Yardımcısı olarak çalışmaktadır

Wellness “Bütünsel Sağlık ve Esenlik” Danışmanlığı, Aile Danışmanlığı, Yoga Terapi, Yoga, Pilates, Fitness, Nefes ve Meditasyon konularında çalışmalarını sürdürmekte, uzmanlık konularında bireysel ve kurumsal eğitimler vermektedir.

PSİKOLOJİ

Ericksonian Hipnoterapist ve Satir Aile Terapisti olarak Dönüşümsel Sistemik Terapide Travma, Çift Terapisinde Benzerlik ve Farklılıklarla Çalışma, Terapide Aileler ve Bireylerle Çalışma, Oyun terapisi, Sanat Terapisinde Hikaye Kullanımı, Sınav Kaygısı ile Başetme, Çocuklarda Cinsel İstismar Yaşantısı ve Yaklaşım İlkeleri, Öğrenme Güçlüğü ve Okula Hazırlık, Kayıp ve Yas Psikolojisi, Kişiliğin Gelişimi, Rüya Terapisi, Duygusal Zeka, Yaratıcı Drama, NLP ve Spor Psikolojisi ilgilendiği konular arasındadır.

Egzersiz ve Spor Psikolojisi Derneği ile Çift ve Aile Terapileri Derneği üyesidir.

Denver II, Öğrenme Güçlüğü ve Okula Hazırlık Testi, Bender Gestalt Görsel Algı-Kopitz İnsan Çizimi, C.A.T., Luisa Duss Testleri Eğitimleri, Kısa Süreli – Uzun Süreli ve Grupla Danışma Becerileri, Temel Nöroloji “Beyin ve Algılama”, Psikanalitik Psikodrama’nın yanı sıra T.A.T., Zihin Haritaları, İnsan Tanıma Modeli, Davranış Normları, Öfkenin Dönüştürülmesi, Pozitif ve Etkin İletişim, Eğitimcinin Eğitimi, Eğitim Yönetimi, Problem Çözme Teknikleri ve Karar Alma, Takım Yönetimi, Performans Değerlendirme Görüşmesi ve Değerlendirici Hataları, Performans Değerlendirme Sistemi, Yönetim Tarzları, Etkin Sunum Teknikleri psikoloji alanında aldığı diğer eğitimler arasında yer almaktadır.

YOGA & WELLNESS

1978 yılından itibaren psiko-tinsel konulara duyduğu yakınlık dolayısıyla bu alanda araştırmalar yapmaya başladı, tamamlayıcı tıp uygulamaları ve astroloji ile ilgilendi.

Herkes İçin Spor Federasyonu’nca düzenlenen 1. Kademe Yoga Eğitmenliği ve 2. Kademe Wellnese Eğitmenliği sertifikasyon programlarını tamamladı. Yine HİS Federasyonu’nca düzenlenen Wellness ve Yoga, Wellness Gelişim seminerlerine katıldı.

Türkiye Cimnastik Federasyonu’nca düzenlenen 2. Kademe Pilates Eğitmenliği ve Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu 1. Kademe Fitness Antrenörlüğü sertifika programlarını bitirdi.

Pasifik Akademi bünyesinde MEB onaylı 608 saatlik masöz kursunu tamamladı.

1999 yılında, Nicolas ve Helena Roerich’in kurduğu Güzellik, Sevgi, Bilgi, Sevinç, ve Mutluluk temelli yoğun meditasyon uygulamaları içeren Agni Yoga öğretisi ile tanıştı. Yoga’yı Patanjali’nin sistematize ettiği sekiz basamaklı yapısı içinde öğrenme merakı farklı hocalarla çalışmasına zemin yarattı. 2002’de “Orijinal Yoga Sistemi” üzerinde çalışmaya başladı, ilk Yoga Eğitmenliği Sertifikasını Ocak 2009’da aldı.

Chris Chavez’in 2009 Eylül’ünde verdiği Yoga Anatomi eğitimi esnasında Zeynep Aksoy’un tarzından etkilenerek çalışmalarına Cihangir Yoga’da devam etti. Zeynep Aksoy’un Cihangir Yoga bünyesinde gerçekleştirdiği 200 saatlik eğitmenlik programını Mayıs 2010’da, 300 saatlik hocalık eğitimini Nisan 2011’de tamamlayarak Yoga Alliance onaylı 500 saatlik Hatha Yoga Eğitmeni sertifikası aldı.

Yoga Terapi’nin çağrısı ile Temmuz 2010’da Heaven On Earth Yoga Institute, Hamilton Canada’ya gitti. Heaven On Earth Yoga Institute’da Karen Heaven Claffey, Jnani Chapman, Stephane Bensoussan, Neil Pearson ile 300 saatlik Yoga Terapi Eğitmenliği ve Karen Heaven Claffey ile 200 saatlik Hatha Yoga Eğitmenliği sertifikasyon programlarını bitirdi.

Mayıs 2014’de Yoga Şala Ankara’da Pınar Enginsu ile 100 saatlik Prenatal Yoga Eğitmenlik eğitimini tamamladı.

Yoga Alliance’in E-RYT 500 ve RPYT grubu eğitmenleri arasında yer alan Öner, International Association of Yoga Therapists üyesidir.

Chris Chavez’in Yoga ve Anatomi, Nicole Ohme’in Partner Yoga ve Yogasaj, Zeynep Çelen’in Vinyasa Akış ve Freedom Stili Yoga, İleri Seviye Yoga Hocalığı, Edward Clark’ın Tripscore Yoga, Mert Güler’in Klasik Yoga, Sudhaka’nın Meditasyon, Godfrey Devereux’un Dinamik Yoga Serileri, Meditasyon ve Pranayama Teknikleri, Banu Çadırcı’nın Yoga ve Skolyoz, Defne Suman’ın Shadow Yoga, Stephane Bensoussan’un eğitimlerine katıldı.

Terapi Odaklı Yoga, Yoga, Yoga Nidra, Pranayama ‘Nefes ve Bioenerji Teknikleri’, Gevşeme Teknikleri ve Meditasyon dersleri vermekte, derslerini Yoga’nın sekiz basamaklı yöntemi çerçevesinde yapılandırmaktadır.

error: Content is protected !!