Japonca bir terim olan ve Rei evren, bizi kuşatan bütün bilgi; Ki ruh, yüksek güç, içteki ruhsal manevi kimlik, yaşam gücü anlamını taşıyan iki kelimeden oluşan Reiki, dilimize ‘evrensel yaşam enerjisi’ olarak çevrilmektedir.

Bilindiği üzere, insanlık tarihi boyunca yaşam enerjisi ile çalışma temeline dayanan pek çok bedensel, zihinsel ve ruhsal arınma ve dengelenme yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri olan Reiki, 19.yüzyılda Dr. Mikao Usui’nin eski Sanskrit yazıtlarında var olan bilgiyi yeniden ortaya çıkarması sonucunda tüm dünyaya tanıtılmıştır.

Reiki’nin sunduğu dengelenme;

Fiziksel alanda, bireyin stres, enerji düşüklüğü, ufak tefek ağrılar ve yaşamın gündelik olayları ile başa çıkma yeterliliğini güçlendirir.

Zihinsel /duygusal alanda, bireyin yönelimlerinin ardında saklı olan davranışsal, düşünsel kalıplarının bilinçli zihne yansıması yoluyla farkındalığının yükselmesine olanak tanırken, kişinin kendi yaşamının yönetimini eline alma becerilerini artırır.

Ruhsal alanda, içsel huzur, özfarkındalık, kendini ve diğerlerini anlayışta derinlik kazandırır.

Mükemmel bir sisteme sahip olan bedenimizde, zaten var olan kendi kendini onarabilme özelliği, Reiki uygulamaları ile daha etkin düzeyde ifade bulabilmekte, kişinin yaşam kalitesini sınırlayan güçlüklerin giderilebilme ve iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Sıklıkla ve yanlışlıkla alternatif tıp bilgileri arasında değerlendirilen sistem, alternatif bir tıp yöntemi olmayıp, tıbbi müdahalelerin, psikolojik ve psikiyatrik terapilerin yerini tutmamakta, bireyin normal tıbbi tedavileri esnasında iyileşme sürecine; tedavilerde oluşabilecek yan etkileri giderici, yoğun ağrı ve stresi azaltıcı vb. olumlu etkileriyle destek olmakta, hastanın kendi kendini iyileştirme sürecine katkıda bulunmaktadır.

Reiki 1. Aşama

Japonya’da “Shoden” diye adlandırılan ve Reiki eğitiminin temeli olan bu aşamada Reiki’nin tarihi, teorik temel bilgi, standart el pozisyonları, kendine ve başkalarına Reiki uygulamasının öğretildiği aşamadır.

Reiki 1. Aşama Uygulamaları fiziksel alanda dengelenmeyi hedefler. Günlük yaşamın getirdiği zorlanma ve stres yaşantıları sonucu oluşan gerginliğin aşılmasını destekler. Bu yolla, fiziksel, duygusal ve zihinsel esenlik halini güçlendirir.

Reiki 2. Aşama

“Okuden (derin bilgi)” olarak tanımlanan bu aşamada öğrenciye Reiki sembolleri, sembollerin anlamı ve kullanımına ilişkin bilgiler aktarılarak, yeterince uygulama yaptırılır. Birinci derece Reiki daha çok fiziksel bedene yönelik iken ikinci derece Reiki zihinsel arınma ve uzaktan enerji aktarımı üzerine odaklanmıştır.

Reiki 3. Aşama

Üstat/Hoca seviyesi olarak bilinen bu aşama iki etapta öğretilmektedir.

* 3A Master Uygulayıcı Aşaması

Master sembolü, sembolün anlamı ve kullanımına dair bilgi verilir. Meditatif çalışmalar ağırlıklı yönlenen bu aşamada katılımcının yoğun olarak kendisi üzerinde çalışması beklenilir.

* 3B Usta Öğretici Aşaması

Reiki Eğitmeni olmanın sorumlulukları ve gereklerinin irdelendiği, öğretilecek konuların ele alındığı, Reiki’nin tüm aşamalarına ilişkin uyumlama esaslarının aktarıldığı bir eğitimdir.

Seminere Katılım İçin Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar

Bir gece öncesinden yorgun ve uykusuz olmamanız, seminer günü rahat giysileri tercih etmeniz, öğlen yemeği için özel bir diyetiniz varsa yanınızda getirmeniz önerilir.

Soyağacı
Phyllis Lei Furumoto
Evelien Helbrieg
Miranda and Peter Gilgen
Ageh and Unmesha Popat
M.Sevil Pols
Gülüm Omay
Çiğdem Öner,

Çiğdem Öner’in Aldığı Reiki Eğitimleri

06.05.2001 Usui Shiki Ryoho Reiki 1. Aşama Zeynep Sevil Güven
07.07.2001 Usui Shiki Ryoho Reiki 2. Aşama Zeynep Sevil Güven
28.09.2003 Usui Sistem Reiki Çakra Aura Gülüm Omay
24.01.2004 Usui Sistem Reiki 1. Aşama Gülüm Omay
21.03.2004 Usui Sistem Reiki 2. Aşama Gülüm Omay
25.01.2004 Usui Sistem Reiki Yarı Değerli Taş Gülüm Omay
13.07.2004 Usui Sistem Reiki Meditasyon Gülüm Omay
10.10.2004 Usui Shiki Ryoho Japon Reiki Teknikleri William Lee Rand
16.01.2005 Usui Sistem Reiki Işık Köprüsü Gülüm Omay
07.06.2006 Usui Sistem Reiki 3. Aşama Gülüm Omay

error: Content is protected !!