Yoga, kendi gerçeğinizi deneyimlemek üzere dinginliğe geçiş şeklidir. Aynı zamanda, eylem halindeyken tamamen merkezlenmiş olmayı, her zaman olanları en berrak şekilde görecek perspektife sahip olup, en uygun biçimde karşılık vermeyi öğrenmenin bir yoludur… Yoga, gündelik hayatınızı o yeni farkındalık ile yaşayabilmeniz için gerçek doğanızı açığa çıkarmaya ve keşfetmeye yardımcı olmak üzere tasarlanmış kadim bir süreçtir.

~ Erich Schiffmann

 

Patanjali, beden, zihin ve ruh bütünlüğün sağlanabilmesini teminen insan yaşamının gelişimsel sürecini derin düzeyde besleyecek sekiz basamaklı yoga disiplinin takip edilmesini önermiştir. Anılan bu sekiz basamak aşağıda işaret edildiği gibidir:

1. Yama “Evrensel ahlak kuralları”
2. Niyama “Disiplin yoluyla bireysel arınma”
3. Asana “Fiziksel duruşlar”
4. Pranayama “Nefes ve biyoenerji teknikleri”
5. Pratyahara “Zihnin dışsal duyu ve nesnelerin baskılamasından geri çekilmesi ve özgürleşmesi”
6. Dharana “Odaklanma”
7. Dhayana “Meditasyon”
8. Samadhi “Üstün meditasyon yoluyla süper bilinç aşamasına erişilmesi”.

Yoga uygulamaları, bir yandan omurgaya esneklik kazandırır, eklem ve kas hareketliliğini artırırken, diğer yandan, bağışıklık sistemini destekler, lenfatik sistem ve metabolizmayı canlandırır, endokrin sisteminin düzenli faaliyetini destekler, solunumu ve kan dolaşımını besler. Böylelikle, tüm bedeni canlandırır ve tazelerken, dokuların sağlıklı olmasına yardım eder, organların birbirleri ile uyum içinde çalışmasına zemin yaratarak sindirim, boşaltım ve üreme sistemlerini dengeye ulaştırır ve nihai olarak sinir sistemini rahatlatır ve gevşetir.

İlerledikçe artan beden farkındalığına, duygusal farkındalığın da eşlik etmeye başlaması ile denge, uyum, bütünlük ve bir olma bilinci derinleşmeye başlar ve birey varoluşunun daha ince boyutları ile iletişim kurarak yaşam içindeki rolü, hedefleri ve kendisi arasında bir köprü oluşturur ve tüm bu öz araştırması içerisinde özsevgi, özsaygı, özgüven, öz kabul değerlerini güçlendirerek kendini gerçekleştiren birey olma yolunda ilerler.

error: Content is protected !!