Bebeklerinin dünyaya gözlerini açmasıyla birlikte hayatlarında yeni, taze, benzersiz ve bir o kadar da zorlu bir döneme adım atan anneler bir miktar şaşkın, çoğu zaman yorgun, uykusuz yaşanan bu süreçte gerek bedenlerinin yeniden forma girme, fiziksel rahatlama gerekse zihinsel gerilimlerini atma ihtiyacını karşılamak üzere yogadan yararlanabilir ve hatta bu çalışmaya bebeklerini de dahil edebilirler.

Anne bebeğin birlikte ve birbirlerinden bağımsız olarak uyguladıkları tekniklerden oluşan çalışmada anne yoga tekniklerini uygularken tekniğin özelliğine göre bebeğini kucağında tutar ya da gözleri ile bebeğini rahatlıkla izleyebileceği, ona gülümseyip, dokunabileceği mesafede yerleştirir.

Çalışma içeriği, bebeğin duygusal, zihinsel ve ruhsal gelişimi için sağlıklı bir zemin yaratılmasında önemli bir rol taşıyan anne bebek arasındaki güvenli bağın oluşumunu desteklemek üzere anne tarafından bebeğe uygulanacak masaj ve esnetme teknikleriyle zenginleştirilir.

Bebeğin gereksinim duyduğu temel temas duygusunun karşılandığı çalışmada annenin bebeğini kavrama, kucaklama, bebeği ile birlikte ve ayrı olduğu anlarda onu rahatlıkla izleme ve bebeği ile oynama becerileri gelişir.

Anne bebek yogası ile anne hayatındaki yeni sürecin değiştirdiği öncelikleri, zamanının yönetimi ve sorumluluklarının artışı vb. durumlara gerek fiziksel gerek zihinsel gerekse ruhsal açıdan uyum göstermede kolaylığı deneyimlemekte, artan huzur ve özgüven ile bebeğine daha sağlıklı bir yaklaşım sergileyerek bebeğine dingin, rahat bir hayat sağlamaktadır. Bebek annesi ile birlikte uyguladığı teknikleri “oyun” olarak algılayarak çalışmadan keyif almaktadır. Fiziksel sağlık açısından ise bebeğin sindirim sistemini aktifleşmekte, uykusunun kalitesi artar.

 

Sosyal Sosyal Medya'da Paylaşarak Çoğaltmanız Mutluluk Katar!..

error: Content is protected !!