Hikayeler, oyunlar, eğlendirici tekniklerle yapılandırılan ve olumlamalarla desteklenerek çocukların kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak yöntemlerle donatılan çocuklar için yoga onların biricikliğini takdir etme temelli bir çalışmadır. Uygulamalar, Yoga’nın temel felsefesi olan rekabetten arınma ile çocukların bakışlarını doğrudan kendilerine çevirmelerine yardım eder. Böylelikle çocuklar bir yandan kendi sınırlarını deneyimlerken, diğer yandan özgüven, özsaygı, kendini ve diğerlerini kabul, uyum ve kendini ifade becerilerini artırırlar. Ayrıca, yaratıcılıklarını geliştirebilir, kendi öz bakımlarını sağlayacak yeni fiziksel farkındalıklar kazanırlar. Uygulamalar esnasında kas, eklem ve diğer organların işlevlerini de öğrenirler.

Sindirim sorunları, uyku düzensizliği, eklem veya kas sorunları ve sağlıkla ilişkili farklı zorluklarla karşı karşıya olan çocuklara yardımcı olabilecek sayısız yoga duruşu vardır. Yoga uygulamaları çocukların daha sağlıklı ve güçlü bir kemik yapısına, daha esnek ve elastiki kaslara sahip olmalarına yardım eder. Dolayısıyla sportif faaliyetlerde başarıya ulaşmalarını sağlayacak şekilde fiziksel performanslarını geliştirmelerini de destekler.

Beden ile zihin arasındaki bağlantıyı güçlendiren Yoga uygulamaları çocukların odaklanma ve disiplinlerini artırırken, dikkat dağınıklığını aşmaları ve zihinsel berraklığa ulaşmalarını kolaylaştırıcı rol oynar. Özellikle sınav kaygısı ile baş etme, zihinsel gerilimi aşma ve hafızayı güçlendirme noktalarında iyi bir araçtır.

Çocuklar Yoga uyguladıklarında doğa ve yaşamın normal ritmi ile bağlantıda olurlar. Bu onları gelecekte barışçıl ortamlar yaratan zarif ve ılımlı yetişkinler olmaları hususunda yüreklendirir, çevreleri ile sağlıklı iletişim kurma yönünde güçlendirir. Onların takım ruhunu geliştirmeleri ve takım çalışmalarına yatkınlıklarını besler, yapıcı fikirler ve davranışları benimsemelerine katkı sağlar. Sabırlı, hoşgörülü, sorumluluk sahibi, duygusal sağlamlığa haiz dengeli bireyler olmalarına yardım eder.

Sosyal Sosyal Medya'da Paylaşarak Çoğaltmanız Mutluluk Katar!..

error: Content is protected !!