Anne ve dişil prensibi temsil eden Ay, döngüsel doğa ve yaşamın ritmi ile bağlantılı olduğu gibi sezgi, gölge, uyum ve nüfuz etme ile de ilişkilidir.

Aya Selam, salt Asana’ lardan ibaret olmayıp, kendi içinde tam bağlılık ve farkındalıkla yönlendirilen spiritüel bir uygulamadır.

Ayın, kendi ışığının bulunmayıp güneşin ışığını yansıtıyor olması gibi Chandra Namaskar ‘Aya Selam’ serisi de Surya Namaskar ‘Güneşe Selam’ serisinin yararlarını yansıtır. Ayrıca, seride yer alan Chandrasana ‘Ay Duruşu’ aracılığıyla farklı pek çok fayda yaratarak, aya özgü mantraların kullanımı ile uyum ve odaklanma sağlar. Denilebilir ki, ayın yatıştırıcı ve serinletici ışınları güneşin dönüştürülmüş gücüdür. Farklı bir ifade ile, serin ve gevşetici özellikler taşıyan Ay enerjisi, yaratıcılık kalitelerini barındırır ve İda Nadi ya da Chandra Swara’dan akar ve güneşin gergin kalitelerini dönüştürür.

Chandra Namaskar serisi; serinletici, gevşetici ve yaratıcı kaliteleri ile bedende ay enerjisini
uyandırmaya ve yönlendirmeye yardım ederken aynı zamanda omurga, bacaklar arkası kas grubu ve dizler arkası bağ dokuları uzatır, bacak, kol, sırt ve karın kaslarını güçlendirir.

Aya Selam ayın görünür hale geldiği akşamın geç saatlerinde ya da çok erken henüz ay ışığının etkisini sürdürdüğü sırada uygulanabilir. Uygulama esnasında midenin boş olmasına özen gösterilmelidir.

Ayın ilk günden itibaren büyüyerek dolunaya erişmek üzere 16 fazlık gelişimi 14-16 günlük zaman dilimini gerektirmektedir. Aya Selam serisi de ayın 16 faz ya da farklı deyişle 16 kala’sını yansıtan bu döngüyü temsilen 16 Asana içerir.

Farklı ekolerin kullanmakta olduğu birbirinden oldukça farklı Chandra Namaskar serileri olmakla birlikte hepsinin buluştuğu nokta bedende Ay Enerjisini aktive edici Asana dizilimlerini barındırmalarıdır.

Aşağıda örnek bir Aya Selam uygulaması yer almakla birlikte, Aya Selam serisinin uzman bir yoga eğitmeninin gözetiminde öğrenilmesi önerilmektedir.

Uygulama Adımları :

Uygulamaya başlamak üzere Tadasana duruşunu alınız. Kollar, gövdenin iki yanında serbestçe aşağı uzanarak eller uylukların yanlarına denk gelecek ve ayaklar kalça mesafesi genişliğinde açık olacak şekilde yerleşin. Bedenin tüm ağırlığını ayak tabanlarına eşit olarak dağıtmak suretiyle duruşun içinde iyice yerleşin. Gözleri yumuşakça kapanmaya doğru davet ederken aynı zamanda aya odaklanmak suretiyle Chandra Namaskar’a kendinizi hazırlayınız, arzu etmeniz halinde uygulama boyunca Chandra Namaskar’a özgü mantraları da her bir duruş esnasında tekrarlayabilirsiniz.

Hasta Utthanasana
Uttanasana
Malasana
Ardha Chandrasana
Ashwa Sancalanasana
Nagasana
Sashangasana
Bhujangasana
Sashangasana
Nagasana
Ashwa Sancalanasana
Ardha Chandrasana
Malasana
Uttanasana
Hasta Uttanasana
Pranamasana

Sosyal Sosyal Medya'da Paylaşarak Çoğaltmanız Mutluluk Katar!..

error: Content is protected !!